PayTR Nedir ve Nasıl Kullanılır?

PayTR Nedir ve Nasıl Kullanılır?

PayTR Ödeme İnternet Alışverişinde Mucizevi Etkisi Nedir?

E-ticaret sektörü internet sitelerini saran bir nevi örümcek ağı işlevi görmeye başlamıştır. Güvenilir ödeme yöntemleri olduğu gibi dolandırıcılık faaliyetlerin artmasına da neden olmuştur. Dolayısıyla ticaret içerisinde bu tür olayların artması insanları internet alışverişinden soğutmuştur. Bu itibarla PayTR ödeme güvenilir bir alışverişin sağlamasında ön plana çıkmaya başlamıştır. Ancak pek çok internet alışverişi yapan kullanıcı PayTR internet alışverişi nedir ve PayTR ödeme yöntemleri nelerdir konuları hakkında yeterince bilgi sahibi değildir.

Bu itibarla internet sitemizin de tercih ettiği bu güvenilir ödeme kanalı hakkında sizlere rehber niteliğinde bir yazı hazırladık. Yazımızın devamında nasıl ödeme yapılabileceğini ve aslında güvenilir olmasının nedenlerini bulacaksınız.

PayTR Ödeme İnternet Alışverişinde Nasıl Kullanılır?

E-ticaret sektörü için kaçınılmaz bir platform oluşturan bu sistem çeşitlendirilmiş alternatif ödeme yöntemi sağlamaktadır. Elbette pek çok site kendisine ve müşterisine en uygun PayTR ödeme yöntemini tercih etmektedir. Müşteriler bu ödeme kanalları sayesinde ihtiyaçlarını güvenli bir şekilde tedarik edebilmektedirler. İşte en çok tercih edilen ve güvenilir bulunan PayTR ödeme yöntemleri şunlardır:

 • PayTR Kredi Kartı / Banka Kartı Ödeme Yöntemiyle Güvenilir Alışveriş
 • Veya PayTR Havale / EFT ile Hızlı Ödeme ve Sipariş Oluşturma

Bu ödeme yöntemleri ile mağazalar bir nevi sanal alışveriş merkezlerine dönmektedir. Üstelik tamamen müşteri odaklı… İnternet alanında yaşanan gelişmelerle birlikte PayTR geleneksel ticareti, online alışveriş sistemine kaydırmaktadır. Buna ilaveten yukarıdaki ödeme yöntemleri ile kartınızın limitinin aşılması, sizden izinsiz para çekilmesi veya bilgilerinize izinsiz erişilmesi gibi işlemler söz konusu değil. Güvenilir bir Sosyal Medya Paneli olarak bizlerde PayTR Ödeme yöntemini kullanmaktayız. Gelin PayTR internet alışveriş nedir ve nasıl yapılır sorusunun cevabına birlikte yakından bakalım.

PayTR İnternet Alışverişi Nedir ve Nasıl Yapılır? Güvenlik Önlemleri Nelerdir?

PayTR kullanmayı düşünen herkes öncelikli olarak güvenlik konusundan endişe duymaktadır. Elbette neden duyulmasın ki? Sonuçta özel bilgilerimiz internet ortamında aktarılıyor ve bizden izinsiz kullanılma ihtimali doğuyor. Ancak bu konuda PayTR ödeme yöntemleri bizlere çok farklı ayrıcalıklar sunmaktadır. Öncelikle bu konuda daha yakından bakalım.

Yukarıdaki ödeme yöntemleri içerisinde SSL sertifikalı ödeme sayfaları, 3D Secure sistemi ve PayTR özel pos sağlayıcısı kullanılmaktadır. Dolayısıyla sizin izniniz olmadan kartınıza erişim sağlanamaz ve hesabınız üzerinde işlem yapılamaz. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından düzenli olarak denetlenir ve tüm işlemler tamamen yasal süreç ile devam eder. Peki PayTR ödeme işlemi nasıl gerçekleştirilir ve müşteri ihtiyaçlarını nasıl tedarik edebilir?

PayTR Kredi Kartı veya Banka Kartı ile Güvenme Ödeme Seçeneği

İnternet alışverişlerinde sanal pos olarak adlandırılan mekanizmalar içerisinde en güvenli ödeme seçeneği kredi kartı veya banka kartı kullanımıdır. Elbette bu işlemler tamamen PayTR şemsiyesi altında gerçekleştiğinde güvenlik önlemleri alınır. Bu seçeneği tercih ettiğinizi varsayarsak sırası ile şu işlemleri yapmanız gereklidir:

 • Öncelikle sitemize ödeme yapmanız için bir hesabınız olması gerekmektedir. Hesabınız yoksa Buraya Tıklayarak kayıt olabilirsin. Hesabınız varsa giriş yapmadıysanız öncelikle giriş yapıyoruz ve Bakiye ekle bölümüne tıklıyoruz.
 • Buradan PayTR - Kredi Kartı / Banka Kartı yöntemini seçiyoruz ve miktarı giriyoruz. Ardından Güvenli ödeme yap butonuna tıklıyoruz ve sistem bizi ödeme sayfasına yönlendiriyor.
 • Ödeme sayfasına yönlendirildikten sonra kart bilgilerimizi eksiksiz olarak giriyoruz ve Ödeme yap butonuna tıklıyoruz. Butona tıkladığınızda 3D Secure doğrulama sayfasına yönlendiriliyoruz.
 • 3D Secure doğrulama sayfasının arayüzü kullanmış olduğunuz bankaya göre değişmektedir. Fakat işlevi aynıdır. Doğrulama sayfamıza geldikten sonra kartımızın kayıtlı olduğu Telefon numarasına sms ile bildirim gelicektir ve içeriğinde doğrulama kodu yazmaktadır. Doğrulama kodunu eksiksiz yazıp, Onayla butonuna tıklıyoruz ve işlemimiz bitmiştir. SMM Panel sitemize gelerek bakiyenizi kontrol edebilirsiniz.

PayTR Havale veya EFT ile Güvenme Ödeme Seçeneği

PayTR ödeme işlemleri içerisinde en güvenli yollardan bir tanesi de havale veya eft seçeneğidir. Bu yöntemde müşteriler kart bilgilerini paylaşmaz veya bankalardan kredi kartı alamayan müşteriler tercih eder. Aynı zamanda iade işlemleri daha hızlı onaylanmaktadır. Çünkü kredi kartı ve banka kartı kullandığınızda 2-4 iş günü süren iade süresi bu yöntemde sadece gün içinde gerçekleştirilir. Bu yönüyle beklemek istemeyen çoğu müşteri direkt olarak PayTR ödeme yöntemleri arasında havale veya eft seçeneğini kullanmaktadır. Bu işlemi uygulamayabilmek için aşağıdaki adımların izlenmesi yeterlidir.

 • Öncelikle sitemize ödeme yapmanız için bir hesabınız olması gerekmektedir. Hesabınız yoksa Buraya Tıklayarak kayıt olabilirsin. Hesabınız varsa giriş yapmadıysanız öncelikle giriş yapıyoruz ve Bakiye ekle bölümüne tıklıyoruz.
 • Buradan PayTR - Havale / EFT yöntemini seçiyoruz ve miktarı giriyoruz. Ardından Güvenli ödeme yap butonuna tıklıyoruz ve sistem bizleri Banka hesaplarının bulunduğu ödeme sayfasına yönlendiriyor.
 • Banka hesaplarının bulunduğu sayfaya yönlendirildikten sonra karşınıza bir çok banka çıkacaktır. Eğer ödemeyi Havale olarak yapmak isterseniz burda bulunan bankalardan sizinde hesabınız varsa onu seçebilirsiniz veya burda yer alan bankalardan her hangi birinde hesabınız yoksa farklı banka kullanıyorsanız ödemeyi her hangi bir bankayı seçerek EFT olarak yapabilirsiniz. Daha sonra işlem yapmak istediğiniz bankayı seçiyoruz.
 • Bankamızı seçtikten sonra karşımıza bu şekilde bir ekran çıkacaktır. Sol tarafta seçtiğiniz bankanın hesap bilgileri yer almaktadır. Öncelikle sol tarafta yazan banka hesap bilgilerine ödememizi yapıyoruz. Ardından sağ tarafta yer alan formu eğer banka hesabı size aitse kendi bilgilerinize göre doldurmalısınız. Ödeme yaptığınız banka hesabı kime aitse ona göre eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Bilgiler doldurulduktan sonra Ödemeyi bildir butonuna tıklıyoruz.
 • Karşınıza bu şekilde bir onay ekranı çıkacak, Bilgileri onaylıyorum butonuna tıklayınız.
 • Ardından girmiş olduğunuz Telefon numarasına sms ile bildirim geleceğini söyleyen bir uyarı daha çıkacaktır. Telefon numaranız doğru girdiyseniz Evet Onaylıyorum butonuna tıklayınız.
 • Daha sonra sms ile onay için yeni bir sayfaya yönlendiriliyorsunuz ve burada yazan kutucuğa telefonunuza gelen kodu başına TR ekleyerek boşluk bırakmadan eksiksiz olarak rakamları giriniz. Örn: TR9037, Onayla butonuna tıklıyoruz.
 • Son olarak karşınıza bu şekilde bir ekran gelicektir. Bu bildirimden sonra PayTR sizin ödeme yapıp yapmadığını kontrol etmektedir. Kontrol sonucunda ödeme yapıldıysa ve girilen bilgiler eksiksiz ise ödemeniz sitemizdeki hesabınıza otomatik aktarılmaktadır. Genellikle kontrol süreci 10 - 15 dakika kadar sürmektedir. Bazen anlık olarak kontrol edilip, Onaylanır.

Ödeme ile ilgili sorunlarınız için sitemizdeki canlı destek bölümüne yazarak veya destek talebi oluşturarak bizlere ulaşabilirsiniz. Yazımızı burada sonlandırıyoruz.

HexaMedya Ekibi,